Yurtdışı Turizm

İspanya’da Binlerce Kişilik ‘Kontrolsüz Turizmi Durdurun’ Protestosu

İspanya’nın Kanarya Adaları’na bağlı Tenerife Adası’nda binlerce kişi, turist girişlerinin durdurulmasını talep etti.

Adada uygulanan mevcut turizm modelinin bölge halkı için karşılanamaz, çevre açısından da sürdürülemez hale geldiğini belirten Tenerife sakini binlerce kişi, adaya turist girişlerinin durdurulması için protesto gösterisi düzenledi. Ada halkı, turist girişlerinin en azından geçici olarak sınırlandırılmasını talep ediyor.

“Burada İnsanlar Yaşıyor” “Burada insanlar yaşıyor”, “Adanın ölmesini istemiyoruz”, “Siz eğleniyorsunuz, bir acı çekiyoruz” yazılı pankartlar taşıyan Tenerife halkı, kiraların fırlamasına neden olan turistik amaçlı kısa süreli kiralamalara ve otel inşaatlarına son verilmesini talep ediyor. Yapılan protesto Greenpeace, WWF, Ecologists in Action, Friends of the Earth ve SEO/Birdlife gibi çevre örgütleri tarafından da desteklendi.

“Turizme Değil, Mevcut Turizm Modeline Karşıyız” Mitingde konuşan Salvar Chira-Soria Platformunun Genel Sekreteri Rosario Correa, “Biz turizme değil kazancın bölgeye yansımamasına, topraklarımızın ve yaşam alanlarımızın bozulmasına neden olan mevcut turizm modeline karşıyız.” dedi.

Protesto gösterisine polis kaynaklarına göre 20 bin, İspanyol TV kanalı Spain’s TVE’ye konuşan organizatörlere göre ise 50 bin civarında insan katıldı.

2023’te 14 Milyon Turist Ağırladı Tenerife’de gösteriler yapılırken, Madrid ve Barselona’da bir araya gelen çok sayıda insan da ada halkına destek verdi.

2,2 milyon insanın yaşadığı Kanarya Adaları, 2023 yılında yaklaşık 14 milyon turisti ağırladı. Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının yüzde 35’ini turizmden elde eden adadaki turizm işletmeleri, 2022 yılında 16,9 milyar euro gelir elde etti.

Tenerife Turizm Protestosu “Ada Halkı İçin Yaşam Maliyetleri Karşılanamaz Hale Geldi” Ada halkı ise, kontrolsüz şekilde yapılan turizmin adanın doğal kaynaklarını tükettiğini, kiraların fırlamasına neden olduğunu belirterek yaşam maliyetlerinin kendileri için karşılanamaz hale geldiğini ifade ediyor.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verileri, Kanarya Adaları’ndaki bireylerin yüzde 33,8’inin yoksulluk veya sosyal dışlanmayla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Bu, Endülüs dışındaki herhangi bir bölgeyle karşılaştırıldığında en yüksek orana işaret ediyor.”

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button