Yurtiçi Turizm

Osman Ayık’tan ‘Milliyet Farkı’ Değerlendirmesi: Pazarlama Stratejileri ve Yasal Altyapı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, sosyal medyada tartışma yaratan otel ücretlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ayık, “milliyet farkı” ifadesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, ücret farkının milliyetten değil “pazar farkı”ndan kaynaklandığını belirtti.

Turizm işletmelerinin farklı pazarlara yönelik farklı fiyat stratejileri izlediğini ifade eden Ayık, bu durumun serbest piyasa ekonomisinin bir sonucu olduğunu dile getirdi. Almanya’da fiyatların farklı olmasının, Almanya pazarında rekabetin farklı olmasından kaynaklandığını açıkladı.

Ayık, turizm sektöründe yaşanan bu tür durumların çözümü için hızlı bir üst kurul oluşturulması gerektiğini belirtti. Turizm sektörü için özel olarak tasarlanmış bir yasal altyapının, hizmet sağlayıcılar ile tüketiciler arasındaki ilişkileri düzenleyeceğini ve sektöre özgü sorunlara çözüm üreteceğini vurguladı. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu gibi bir yapılanmanın turizm sektörü için önemli olduğunu dile getiren Ayık, taraflar arasında hızlı çözüm üretebilecek bir mekanizmanın sektöre rahatlama getireceğini ifade etti.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button