Yurtiçi Turizm

Mehmet Nuri Ersoy’dan Turist Rehberliği Kanunu Değerlendirmesi: Türk Turizminde Yeni Dönem

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Seyahat Acentaları ile Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda yapılan değişiklikleri değerlendirdi.

Ersoy, yaptığı açıklamada, ‘Yasada yapılan en önemli değişikliklerden biri, bazı kararların Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine verilmesi oldu. Ayrıca, rehberlikle ilgili ve uygulamadaki bazı kararların tekrar Bakanlık yetkisine verilmesi önemli bir adımdır. Özellikle yabancı dil sınavlarına ilişkin düzenleme de getirildi. Artık ÖSYM’nin kriterleri esas alınarak yapılıyor.’ dedi.

Türkçe Rehberlik ve Yabancı Diller

Ersoy, Türkçe rehberlik konusunda şu açıklamalarda bulundu: ‘Rehberlik eğitimini tamamlayan kişiler, sınavları başarıyla geçtikten sonra lisan sınavına giriyorlar. Sonuçlar, kokartlarına işleniyor ve o dili konuşan ülkelerin vatandaşlarına rehberlik yapabiliyorlar. Türk vatandaşları için ise Türkçe bilmek yeterlidir. Yabancı dil bilmesi artık gerekmiyor. Bu şekilde sadece Türk gruplara rehberlik yapabilirler.’

Hanutçulukla Mücadele

Ersoy, hanutçulukla ilgili olarak, ‘Hanutçuluk turizmin olmazsa olmazıdır. Bu konuda yeni yaptırımlar getirdik. Hanutçuluk, turizmin önündeki en büyük engellerden biridir. Bu şekilde turizm yapılmaz. Türkiye’de yoğun bir şekilde var. Biz bunlarla sıkı bir şekilde savaşmak istiyoruz.’ şeklinde konuştu.

Kuralların Güçlendirilmesi ve Türk Turizminin Hedefleri

Ersoy, Türk turizmini rakip ülkelerin seviyesine getirmeyi hedeflediklerini belirterek, ‘Kurallarımızı rakiplerimizle aynı seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Türkiye, turist sayısı olarak 4. sıraya yükseldi. Hedefimiz ilk 3’e girmek. Bu doğrultuda, turizm konutlarının, konaklama tesislerinin belgelendirilmesi gibi birçok alanda yenilikler yapıldı.’ dedi.

Ersoy’un açıklamaları, Türk turizminin geleceği ve rekabet gücünün artırılması için atılan adımları yansıtıyor.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button