Otel HaberleriYurtiçi Turizm

Türklere Karşı Ayrımcılık İddiaları: Bakanlık ve Limak Otellerinden Açıklamalar

Limak Otelleri’nde Türk vatandaşlarına yönelik yapıldığı iddia edilen ayrımcılık sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile otel grubundan açıklamalar geldi. Bakanlık inceleme başlattığını açıklarken, Limak ise olayın yanlış anlamadan kaynaklandığını ifade etti.

120 Euro Ek Ücret Alındı

İngiltere merkezli bir online portal aracılığıyla Limak Lara Otel’e rezervasyon yapan bir Türk müşteri, otele vardıktan sonra 120 euro ek ücret talep edildiğini ve bunun sebebini sorduğunda “milliyet farkı” yanıtı aldı. Müşteri, bu şartla ek ücreti ödemeyi kabul ederek faturaya “milliyet farkı” ifadesinin eklenmesini istedi ve ardından sosyal medyada bu durumu paylaştı.

Bakanlık İnceleme Başlattı

Sosyal medyada geniş yankı uyandıran bu durum üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Limak Otelleri tarafından açıklamalar yapıldı. Bakanlık, otelden resmi bir savunma istendiğini ve olayın inceleneceğini duyurdu. Limak Otelleri ise olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığını savunarak özür diledi ve durumu kamuoyunun takdirine sundu.

Bakanlık Açıklaması:

“Antalya’da bir otelde yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan otel rezervasyonuna yönelik olarak Bakanlığımızca otelden resmi savunması istenmiş ve yapılacak denetim için kontrolör görevlendirilmiştir. Otelde yapılacak denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuat gereği gerekli cezai işlem uygulanacaktır.”

Limak Otelleri Açıklaması:

“Bugün medyada yer alan Limak Lara Otel ile ilgili bir haber nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Hepimizi derinden üzen, teyit edilmemiş bilgilere dayalı içeriklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle yanlış anlaşılmalara sebep olan ‘milliyet farkı’ ifadesi nedeniyle kamuoyundan samimiyetle özür diliyoruz. Amacını aşan bu ifadenin dikkatsizlik nedeniyle ve hassasiyetler öngörülemeden kullanılması hepimizi derinden üzmüştür. Hizmet verdiğimiz alanda eşitlik kavramına aykırı herhangi bir ayrımcı tutum ve davranış söz konusu olamaz. Habere konu olan yanıltıcı rezervasyon 14 Nisan 2024 tarihinde İngiltere üzerinden bir web sitesinden Türkiye’den iki kişi adına yapılmıştır. Misafirlerimiz otele geldiklerinde bir kişinin Romanya vatandaşı olduğu, rezervasyonun Türkiye’den yapılmış gibi gösterildiği, yanlış bilgi beyan edildiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine fiyat farkı oluştuğu misafirlerimize aktarılmıştır. Bölgesel ve dönemsel kampanyalar nedeniyle bu tür fiyat farkları oluşabilmektedir. Konu bu nedenle ortaya çıkan fiyat farkı iken tutarın ‘milliyet farkı’ olarak yansıması olayın kapsamını değiştirmiştir. Yanlış anlaşılan ifade nedeniyle en içten özürlerimizi tekrarlıyor, konuyu kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button