Havayolları

Rusya, Türk Hava Yolları ile İlgili Resmi Açıklama İstiyor

Rusya Federasyonu, vatandaşlarının Türk Hava Yolları’nın bazı uçuşlarına alınmamasıyla ilgili olarak Türkiye’den resmi açıklama talep etti.

Son aylarda Türk Hava Yolları’nın Arjantin ve Meksika’ya yaptığı uçuşlarda Rusya Federasyonu vatandaşlarına zorluk çıkardığı haber ve şikayetlerinin yoğunlaşması tepkileri arttırdı. Bunun üzerine Rusya, resmi kanallardan Türkiye’ye başvurarak açıklama istedi.

TürkRus’un RIA Novosti’den aktardığına göre, Türkiye’deki Rus diplomatlar, Rusların Latin Amerika’ya uçuşlarına izin verilmemesi olaylarıyla ilgili olarak ülkenin dışişleri bakanlığı ve Türk Hava Yolları ile temasa geçti. Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, “Konu, resmi kanallardan Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Moskova yönetimi ile Türk Dışişleri Bakanlığının dikkatine sunuldu. Uygun bir yanıt bekliyoruz” dedi.

Mart-Nisan aylarında Ruslar İstanbul’dan Arjantin ve Meksika gibi bazı Latin Amerika ülkelerine uçmakta zorluk çektiklerini beyan etmeye başladı.

Telegram haber kanalı SHOT’un bir kaynağına göre, son aylarda yaklaşık bin Rus’un İstanbul’dan Latin Amerika’ya uçuşuna izin verilmedi.

Rusya büyükelçiliği RBC’ye, Rusların Brezilya ve diğer ülkelere uçmasına izin verilmeyen olayların da yaşandığını bildirdi.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button