Havayolları

Royal Flight, Yeniden Uçuşlara Dönme Planları Yapıyor

2022 yılında faaliyetlerini durduran Rusya merkezli charter hava yolu şirketi Royal Flight, operasyonlara yeniden başlamayı planlıyor. Şirket, bu amaçla yatırımcı arayışında.

Royal Flight’ın yeniden operasyonlara başlamak için büyük ölçekli yatırım alma, havacılık sektörünü destekleyen hükümet programlarından ve sübvansiyonlardan yararlanma gibi seçenekleri değerlendirdiği belirtiliyor.

Interfax’ta yer alan habere göre, Royal Flight bir adet Boeing 757-200 uçağını kiralamak için Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Hükümetin İthalatı İkame Komisyonu’ndan onay aldı ve bir anlaşma üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Ukrayna-Rusya savaşından önce filosunda 13 adet Boeing bulunan şirketin uçaklarından 11’i kiracı şirketlerin talebiyle yurt dışında alıkonarak kiracılara teslim edilirken, iki adet uçak (Boeing 737-800 ve Boeing 757-200) şirketin filosunda kaldı. Sonrasında ise hava yolunun lisansı Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından önce askıya alındı, sonrasında ise iptal edildi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı verilerine göre, 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 63 artışla 1,5 milyon yolcu taşıyan Royal Flight, Rusya’da taşıyıcılar arasında 13’üncü sırada bulunuyordu. Şirket aynı yıl 23,7 milyar ruble (252,4 milyon dolar) ciro ve 199 milyon ruble (2 milyon 119 bin dolar) kar elde etti. Ancak yaptırımların başladığı yıl, şirketin cirosu 3,8 milyar rubleye düşerken, şirket 550 milyon ruble zarar etti.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button